
Co warto wiedzieć o języku programowania JavaScript?
Programowanie to przyszłościowa umiejętność, której każdy może się nauczyć. Coraz więcej osób decyduje się na pogłębienie swojej wiedzy w tym zakresie. Dzisiaj opowiemy wam, czym jest język javascript.
Czym jest JavaScript?
Zacznijmy od definicji tego języka programowania, ponieważ ten artykuł pewnie jest czytany przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dziedziną. Kod JavaScriot pozwoli nam stworzyć strony internetowe na wysokim poziomie. Można dzięki niemu stworzyć wiele skomplikowanych elementów. Dzięki nim można obsługiwać interaktywne mapy, animacje w 3D oraz zmieniać treść odpowiednio do sytuacji. JavaScript powstał w latach 90. Wcześniejszego wieku i od tamtego czasu jest niezwykle popularny.
Do czego stosuje się język programowania JavaScript?
Co można stworzyć za pomocą JavaScript?
- Strony WWW,
- Aplikacje serwerowej,
- Aplikacje mobilne,
- Aplikacje deskopowe.
JavaScript jest powszechnie stosowany. Dzięki niemu możemy przede wszystkim stworzyć stronę WWW. Użycie tego kodu spowoduje, że będzie ona bardziej dynamiczna. Ten język programowania daje nam możliwość wykreowania interaktywności stron oraz obsługę różnych wydarzeń, które są często wymagane przez zleceniodawców. Kolejną rzeczą, do której możemy wykorzystać ten język programowania to tworzenie walidacji formularzy oraz budowanie elementów nawigacyjnych.
Ten język umożliwi nam przechowywanie wartości zamiennych oraz operowanie na porcjach tekstu. Dodatkowo umożliwia nam on również uruchomienie kodu, co będzie odpowiedzią na wybrane zdarzenie, które zaistniało na stronie. Przy tworzeniu strony internetowej możemy również zmieniać kolory i zapisywać kopie maili. Warto jeszcze wspomnieć, że programując w ten sposób, możemy podpiąć na naszej stronie skrypty Facebooka, Instagrama oraz Google Analytics, co jest rekomendowane przez wszystkich przedstawicieli marketingowych. Kolejnym zastosowaniem tego języka jest możliwość tworzenia na urządzeniach Internetu, robotów czy układu Arduino. Dużą zaletą tego języka jest to, że programiści będą otrzymywać informacje o błędach, które wystąpiły na stronie. JavaScript pozwoli nam również na stworzenie aplikacji i gier przeglądarkowych.
Poziom trudności JavaScript
Ten język programowania jest łatwy, dlatego każdy początkujący powinien od niego zacząć swoją przygodę z programowaniem. Kod można pisać w notatniku lub przeglądarce, więc każdy może się jego nauczyć. Kolejną łatwością jest to, że JavaScript jest językiem jednowątkowym, co sprawia, że może być wykonywana tylko jedna operacja.
Jedyną trudnością jest to, że kod JavaScript może działać inaczej w różnych przeglądarkach. Co prawda ten problem powoli zanika, ponieważ większość z nich poddaje się procesowi standaryzacji, jednak zdarzą się sytuacje, kiedy trudniej będzie się połapać, co się dzieje. Jak więc widać ten język programowania jest bardzo przyjazny amatorom, ale jednak daje wiele możliwości, dzięki którym można stworzyć rzeczy wysokiej jakości.