ux strony
ppsat Posted on 11:04 pm

Czym jest projektowanie UX strony?

Przy tworzeniu aplikacji bardzo ważne jest zapoznanie się z różnymi technologiami. Pewnie słyszałeś UX, ale czy będziesz umiał wykorzystać jego potencjał? O tym wszystkim opowiemy wam w tym artykule.

Co to jest UX?

Pytanie „UX co to jest?” bardzo często jest zadawane. Dlatego teraz opowiemy wam trochę o nim. UX, czyli user experience, oznacza to doświadczenia klienta. Chodzi tutaj o odczucia klienta, jakie się w nim rodzą, podczas korzystania z naszej aplikacji. UX wykorzystuje się do stworzenia produktu opartego na potrzebach odbiorców. Dobra aplikacja powinna na nie odpowiadać, jak najlepiej się da. UX używa się do zwiększenia satysfakcji korzystania z produktu, który stworzyliśmy. Dzięki temu możemy osiągnąć sukces, a z naszej aplikacji będzie się przyjemniej korzystać. User experience zakłada, że wszystko będzie dostosowane do klienta: wygląd funkcja, język oraz trudność posługiwania się aplikacją.

Projektowanie UX dotyczy:

  • Treści, jaka znajduje się na stronie (strategia, przekaz, marketing),
  • Architektura informacji (teksty),
  • Wygląd (design, kolory, pomysł, proporcje),
  • Interakcja (animacje, reagowanie na wprowadzanie),
  • Funkcjonalność,
  • Użyteczność (czytelność, skomplikowanie, dostępność),
  • Typografia (font, wielkość, wysokość linii),
  • Interfejs użytkownika (przyciski, zakładki),

projektowanie ux

Badania UX

Aby UX rzeczywiście zmieniało naszą aplikację, musimy przeprowadzić odpowiednie badania. Ich pierwszym etapem jest dokładne zapoznanie się z potrzebami użytkownika, który będzie korzystać z naszej aplikacji. Jeśli nasza aplikacja jest kierowana do dzieci, musimy dostosować do nich trudność korzystania oraz język, jakim będziemy się posługiwać. W tym przypadku im prościej tym lepiej. Jeśli zrobimy inaczej, najmłodsi nie będę mogli, efektywnie korzystać z naszej aplikacji. Tak samo jest z jego funkcjonalnością.

Nie może on być zbyt trudny, ponieważ osoby, które będą miały z niej korzystać, szybciej ją usuną, niż zrozumieją, jak się nią posługiwać. Równie ważny jest design, który będzie wyglądać inaczej dla dzieci, a inaczej dla mężczyzn. Gdy już produkt powstanie, nadal musimy badać naszych użytkowników. Możliwe, że zmieniły się im całkowicie potrzeby czy umiejętności. Wtedy nasza aplikacja nie będzie użyteczna. Będzie trzeba ją zmienić, aby stała się aktualna. Bardzo często badania user experience wykonuje się po stworzeniu aplikacji, kiedy nie odniosła ona sukcesu. Dzięki nim dowiemy się, co spowodowało, że nikt z niej nie korzysta. Pokażą nam one, gdzie popełniliśmy błąd podczas zapoznawania się z potrzebami naszych odbiorców.

Nie zapomnij o user experience

Jak więc widać, projektowanie UX jest niezwykle ważne. Nie możemy o nim zapomnieć podczas tworzenia produktu. Jeśli będziemy odpowiadać na potrzeby innych, osiągniemy sukces, bo użytkownicy będą korzystać z naszej aplikacji. Takie badania będą doskonałym sprawdzeniem, czy nasza inwestycja przyniesie zysk. Dzięki temu będzie można zdecydować o rozpoczęciu prac lub ich zakończeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *